play_arrow

پادکست

اپیزود ۳۴ – رضاخان چطور وارد تاریخ ایران شد؟

مجتبی شایسته ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ 21


Background
share close

اپیزود سی و چهارم پادکست ایران و انقلاب، داستان ظهور رضا خان و بحران سال های آخر قاجار را روایت می کند. بعد از امضای معاهده ۱۹۱۹ حکومت مرکزی قادر به تشکیل مجلسی نبود که بتواند آن را تصویب کند. از طرفی همه تاجران و دیپلمات های اروپایی پایتخت رو از ترس بلشویک ها به جنوب فرار می کنند. اما اوضاع در شمال کشور همچنان متشنج بود. فردی به نام رضاخان میرپنج با ۳ هزارتا از نیروهای تحت امر خودش به سمت تهران حرکت می کند. رضا خان پیش از رسیدن به تهران با سید ضیا دیدار می کند. روز ۳ اسفندماه وارد تهران میشه و پس از دستگیری تعداد زیادی از سیاستمداران با شاه دیدار می کند. رضا خان چطور وارد تاریخ ایران شد؟ اپیزود ۳۴ پادکست ایران و انقلاب داستان ظهور رضا خان و مسیر آهسته و بدون وقفه رضا شاه رو روایت می کنه. کتاب وقتی داره از نگاه دکتر ویلبر در موردش صحبت می کنه، او ن رو اینطوری توصیف می کنه: سربازی وطن پرستی که مردمش رو از خواب رویایی شکوه و باعظمت باستان بیدار کرد و آن ها را به سده بیستم سوق داد.

شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید. عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کنید. یا اینجا را کلیک کنید و ما را دنبال کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا هست. صفحه ما در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیدا کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید دنبال کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
جنبش جنگل
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 19

پادکست

اپیزود ۳۳ – جنبش جنگل و دموکرات ها در ایران

مجتبی شایسته ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

اپیزود سی و سوم پادکست ایران و انقلاب، داستان جنبش جنگل توسط میرزا کوچک خان و دموکرات ها نوسط شیخ محمد خیابانی را روایت می کند. بعد از انقلاب ۱۹۱۷ […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.