play_arrow

تاریخی

اپیزود ۳۹ – حکمرانی رضا شاه

مجتبی شایسته ۱۰ تیر ۱۴۰۲ 26


Background
share close

اپیزود سی و نهم پادکست ایران و انقلاب، نوع حکمرانی رضا شاه را روایت می کند. رضا شاه پازل حکمرانی خودش رو بعد از اقدامات ۳گانه ادامه داد. چیدومان مجلس به دست رضا شاه افتاد. روزنامه های مستقل تعطیل شدند. احزاب اصلاح طلب و حتی حزب تجدد هم منحل شدند تا رضا شاه به سمت اهداف میهن پرستانه خود حرکت کند.

حکمرانی رضا شاه ایران را در مسیر توسعه قرارداد. اما تضعیف روحانیت می تونست تمام پازل های رضا شاه را بهم بزند. رضا شاه با غیر دینی ساختن جامعه اولین گام خود در راستای اهداف خود برداشت. قاضی های سنتی را خلع و حقوقدان های جدید را جایگزین آن ها کرد. داور مامور تغییرات وزارت عدلیه بود. اما سفیر انگیس در نامه ای از این اوضاع ابراز نگرانی می کند.

اپیزود ۳۹ پادکست به سیاست داخلی رضا شاه می پردازد. ناپلئون بناپارت میگه هدف اساسی مذهب جلوگیری از کشتار اغنیا به دست فقرا و مستمندان است.

شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید. عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کنید. یا اینجا را کلیک کنید و ما را دنبال کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا هست. صفحه ما در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیدا کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید دنبال کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.