play_arrow

برداشت خوانی

اپیزود ۴۳ – تثبیت قدرت رضاشاه

مجتبی شایسته ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ 24


Background
share close

اولین اپیزود فصل سوم پادکست ایران و انقلاب به موضوع تثبیت قدرت رضا شاه می پردازد. یکی از پایه های قدرت رضاشاه حمایت دربار و اشراف بود. رضا شاه تونسته بود مولفه های اصلی قدرت را پیاده سازی کند. اما نتوانست این قدرت را در نهادهای اجتماعی تثبیت کند.به همین دلیل نظام سیاسی رضاشاه از نظر ابزار زور و اجبار قدرتمند شده بود اما نتونسته بود نهادها رو مبتنی بر این قدرت بسازد.

رضاشاه قدرت را به زمینداران داد و اجازه نداد اصلاحات ارضی پیاده سازی شود. زمینداران رو مجبور کرد که زمین ها رو به نام خود ثبت کنند و مالیات ها را به دوش کشاورزان انداخت.از طرفی شاه برای کنترل اشراف، اونا رو مجبور کرد تا زمین ها رو ارزون تر بفروشند و دارایی هاشون رو ازشون گرفت.

داستان تثبیت قدرت رضاشاه و مدیریت طبقه اشراف را در اپیزود چهل و سوم روایت می کنیم. اصلاحات ارزی در نهایت در زمان محمدرضاشاه و در زمان نخست وزیری علی امینی و اسدالله علم در ایران پیاده سازی شد.

برای حمایت مالی از پادکست ایران و انقلاب می توانید اینجا را کلیک کرده و از طریق سایت حامی باش اقدام کنید. شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته نیز از ما حمایت مالی کنید.

برای پیگیری و شنیدن ما در کست باکس عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

** با احترام خدمت همه شنونده های عزیز، ثانیه هایی از این اپیزود سانسور شده است.

 

Rate it
اپیزود قبلی
ویژه برنامه تاریخی
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 15

پادکست

ویژه برنامه تاریخی ایران و انقلاب – روایت متفاوت مشروطه تا جنبش جنگل

مجتبی شایسته ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

آخرین قسمت ویژه برنامه فصل دوم پادکست ایران انقلاب به مسایل تاریخی می پردازد که به آن در روایت پادکست نپرداختیم. ما در ویژه برنامه های تاریخی به چند سوال […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.