play_arrow

تاریخی

اپیزود ۴۶ – اعتراضات کارگری و رضاشاه

مجتبی شایسته ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ 26


Background
share close

چهل و شمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به اعتراضات کارگری و واکنش رضاشاه به آن می پردازد. با رشد صنعت در ایران، طبقه جدید کارگران صنعتی شکل گرفت. آبراهامیان میگه به دلیل تعطیل شدن اتخادیه های کارگری، این طبقه ناراضی و به دنبال حقوق اولیه خود بودند. این اتفاقات همزمان با جنبشش های جهانی کارگری بود.

اگر دسترسی به کست باکس و اپل پادکست ندارید برای شنیدن پادکست به سایت ما مراجعه کنید. www.hmpc.ir

اعتراضات کارگران موفقیت آمیز بود اما رهبران آن ها دستگیر شدند. اعتراض کارگران صنعت نفت، نساجی اصفهان و… به نتیجه رسید، اما رهبران اعتراضات زندانی شدند.

اپیزود چهل و ششم به روایت روند اعتراضات کارگری و نحوه برخورد حاکمیت با این اعتراضات می پردازد. رضاشاه دستور زندانی ششدن بیش از ۵۰۰ کارگر صنعت نفت را صادر کرد، وزیرمختار انگلیس از رضاشاه به دلیل برخورد فوری با این اعتراضات قدردانی کرد.

برای حمایت مالی از پادکست ایران و انقلاب می توانید اینجا را کلیک کرده و از طریق سایت حامی باش اقدام کنید. شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته نیز از ما حمایت مالی کنید.

برای پیگیری و شنیدن ما در کست باکس عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

** با احترام خدمت همه شنونده های عزیز، ثانیه هایی از این اپیزود سانسور شده است.

 

Rate it
اپیزود قبلی
ماجرای 53 نفر و حزب توده
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 36

پادکست

اپیزود ۴۵ – ماجرای ۵۳ نفر و حزب توده

مجتبی شایسته ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

چهل و پنجمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به ماجرای ۵۳ نفر از روشنفکران چپگرای دوره پهلوی اول می پردازد. این ۵۳ نفر در اردیبهشت سال ۱۳۱۶ و بعد از […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.