play_arrow

تاریخی

اپیزود ۹ – برخورد با معترضان – تفرقه بنداز و حکومت کن

مجتبی شایسته ۱۲ آذر ۱۴۰۱ 27


Background
share close

اپیزود نهم پادکست ایران و انقلاب، آخرین سیاست پادشاهان قاجار در برخورد با معترضان را بررسی می کند. حکومت قاجار نیروی نظامی قدرتمند برای مدیریت آشوب ها و معترضان را نداشت. در نتیجه با سیاست تفرقه بنداز و حکومت کن بیشتر معترضان را سرکوب می کرد. در نهایت وقتی موفق نمیشد، گروه های کوچک رو باهم متحد می کرد تا بتواند با توده ای عظیم در مقابل معترضان بایستد.

شاهان قاجار با یک سیاست کثیف دو فرمانده قدرتمند را ابتدا فرماندار محلی می کردند. ثروت آن ها را می گرفتند و در نهایت بین آن ها اختلاف ایجاد می شد. گروه های طرفدار هر فرماندار با هم میجنگیدند. اینجا بود که حکومت هر دو گروه را به جرم برهم زدن امنیت ملی سرکوب می کرد. در نهایت فرماندار وفادار به پادشاه از طرف پادشاه تعیین می شد و خطر فرماندهان قدرتمند برطرف می شد.

اپیزود نهم پادکست ایران و انقلاب پس از روایت سیاست های شاهان قاجار در سرکوب و برخورد با معترضان به بررسی قدرت مذاکره این حاکمان می پردازد. یه ضرب المثل قدیمی هست که میگه تفرقه بنداز و حکومت کن، تقسیمش کن تا پیروز بشی.

شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید؛ عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. کانال ما در گوگل پادکست را اینجا می توانید دنبال کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید پیگیری کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
حکمرانی پادشاهان قاجار
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 60

پادکست

اپیزود ۸ – حکمرانی پادشاهان قاجار

مجتبی شایسته ۰۵ آذر ۱۴۰۱

اپیزود هشتم پادکست ایران و انقلاب، مشکلات حکمرانی پادشاهان قاجار را بررسی می کند. این اپیزود در ادامه اپیزود هفتم به بررسی تفاوت حکمرانی پادشاهان بعد از آقا محمدخان پرداخته […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.