play_arrow

پادکست

اپیزود ۴۰ – رضاشاه و توسعه سیاسی ایران

مجتبی شایسته ۱۷ تیر ۱۴۰۲ 66


Background
share close

اپیزود چهلم پادکست ایران و انقلاب، به موضوع رضاشاه و توسعه سیاسی ایران می پردازد. رضاشاه چه سیاستی رو برای رسیده به جامعه آرمانی مد نظر خودش در ایران پیاده سازی میکنه. درادامه یکپارچه کردن ملت و ایجاد وحدت بین اقوام رضاشاه دست به اصلاحاتی زد. تغییر نام برخی مکان ها اولین اقدام اصلاحی بود. در ادامه این سیاست طی یک بخشنامه به دولت های خارجی ابلاغ کرد به جای عبارت پرسیا از کلمه ایران استفاده شود.

در ادامه اقدامات مثبت رضا شاه از بین بردن نفوذ خارجی ها در ایران بوده است. مستشاران خارجی را عزل کرد و دست بلژیکی ها را از عوارش گمرک کوتاه کرد. توی اقدام بعدی حق چاپ اسکناس رو از بانک شاهی انگلیس گرفت. علاوه براین خارجی ها از اداره مدارس و سفر به سایر نقاط ایران بدون اطلاع شهربانی منع شدند. اما رضا شاه توی کوتاه کردن دست انگلیس توی صنعت نفت توفیق پیدا نمی کنه.

اپیزود ۴۰ پادکست ایران و انقلاب روایتی از توسعه سیاسی ایران در زمان رضاشاه می پردازد. رضاشاه امتیازاتی که در سده نوزدهم به اروپایی ها مصونیت قضایی فراسرزمینی داده بود را لغو کرد.

شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید. عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کنید. یا اینجا را کلیک کنید و ما را دنبال کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا هست. صفحه ما در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیدا کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید دنبال کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.