play_arrow

پادکست

اپیزود ۱۳ – اصلاحات پس از امیرکبیر

مجتبی شایسته ۱۰ دی ۱۴۰۱ 43


Background
share close

اپیزود سیزدهم پادکست ایران و انقلاب، بخش پایانی اولین عامل اثرگذار در انقلاب مشروطه را بررسی می کند. اصلاحات پس از امیرکبیر چطور شکل گرفت؟ درآمدهای حاصل از فروش امتیازات انخصاری به اروپاییان و روسیه بجای هزینه در توسعه زیرساخت کشور، خرج مصارف غیر ضرور دربار شد. به طور مثال درآمد حاصله از فروش امتیاز رویتر صرف هزینه سفر شاه به فرنگ شد. اما کسری بودجه دولت چطور تامین شد؟

ناصرالدین شاه بعد از امیرکبیر اصلاحات را ادامه داد. اصلاحات و توسعه زیرساخت هایی مثل مدرسه و دارالترجمه و چاپخانه هزینه های زیادی داشت. ناصرالدین شاه که نمی توانست مالیات ها را افزایش دهد، چه راهکاری برای تامین هزینه های دربار و کسری بودجه داشت؟ چرا ناصرالدین شاه نمی توانست مالیات ها را افزایش دهد؟

اپیزود سیزدهم پادکست ایران و انقلاب، سومین قسمتی هست که تاثیر ارتباط با غرب بر شکل گیری انقلاب مشروطه را بررسی می کند. شاه دستور چاپ بیش از ۱۶۰ عنوان کتاب را صادر کرد. کتاب هایی با عناوین مختلف از جمله زندگی بزرگان و سفرنامه های فرنگ.

شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید؛ عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا هست. صفحه ما در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیدا کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید دنبال کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 32

پادکست

اپیزود ۱۲ – امیرکبیر و دومین دوره اصلاحات

مجتبی شایسته ۰۳ دی ۱۴۰۱

اپیزود دوازدهم پادکست ایران و انقلاب، دومین دوره اصلاحات در سده نوزدهم به رهبری امیرکبیر را بررسی می کند. ما در ادامه اپیزود قبل به بررسی اولین عامل تاثیرگذار در […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.