play_arrow

پادکست

اپیزود ۳۸ – آغاز سلطنت رضا شاه

مجتبی شایسته ۰۳ تیر ۱۴۰۲ 34


Background
share close

اپیزود سی و هشتم پادکست ایران و انقلاب، داستان آغاز سلطنت رضا شاه را روایت می کند. ائتلاف رضاخان در سال ۱۳۰۴ به اوج خودش رسید. نمایندگان طرحی رو آماده می کنند که سلطنت قاجار به پایان می رسید و تا تشکیل مجلس موسسان، رضاخان مسئول امور بود. مصدق به عنوان مخالف نطق کرد اما در نهایت این طرح با اکثر آرا تصویب شد. در نهایت رضاخان با آرایش مجلس موسسان توانست پادشاه ایران شود. 

رضا شاه بلافاصله تغییرات رو آغاز کرد. تغییرات ۳ پایه اصلی داشت. ارتش مدرن، تشکیل بروکراسی دولتی و پشتیبانی دربار این ۳ پایه اصلی تغییرات بودن. رضاشاه بودجه دربار رو تا سال ۱۳۲۰ بیش از ۵ برابر کرد. با تشکیل بروکراسی اداری بیش از ۹۰ هزار کارمند استخدام کرد. از طرفی با فروختن زمین های بزرگ به نظامیان و همچنین با افزایش سطح زندگی آن ها، وابستگی آن ها را به دربار بیشتر کرد.

اپیزود ۳۸ به معرفی ساختار دولتی در آغاز سلطنت رضا شاه می پردازد. شعار معترضان حامی مدرس این بود که ما دین نبی می خواهیم جمهوری نمی خواهیم. ما مردم قرآنیم، جمهوری نمیخواهیم .

شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید. عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کنید. یا اینجا را کلیک کنید و ما را دنبال کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا هست. صفحه ما در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیدا کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید دنبال کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
قوام السلطنه
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 20

پادکست

اپیزود ۳۷ – نقش مجلس در سلطنت رضاخان

مجتبی شایسته ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

اپیزود سی و هفتم پادکست ایران و انقلاب، تاثیر مجلس در به سلطنت رسیدن رضاخان بررسی می کند. ائتلاف رضاخان با محافظه کاران در مجلس چهارم و پنجم نقش مهمی […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.