play_arrow

پادکست

اپیزود ۴۱ – رضاشاه و توسعه اقتصادی ایران

مجتبی شایسته ۲۴ تیر ۱۴۰۲ 18


Background
share close

اپیزود چهل و یکم پادکست ایران و انقلاب، به موضوع رضاشاه و توسعه اقتصادی ایران می پردازد. رضاشاه برای توسعه اقتصادی از توسعه راه های ارتباطی شروع کرد. پروژه ساخت راه آهن سراسری ایران رو آغاز کرد. این راه، از سخت ترین مسیرهای دنیا عبور کرد و توی پروژه ساخت اون تعداد زیادی از مهندسان خارجی جضور داشتند.

در ادامه اقدامات مثبت رضاشاه برای توسعه اقتصادی ایران مقابله با رکود بزرگ بود. دولت به کارخانه ها وام های بلند مدت با بهره کم داد و از طرفی با ایجاد انحصارات حکومتی گام مثبتی در راستای توسعه اقتصادی برداشت. پس ضمن اینکه با رکود بزرگ مقابله کرد تعداد کارخانه های ایران بیش از ۱۷ برابر شد.

اپیزود چهل و یکم پادکست ایران و انقلاب روایتی از مقابله رضا شاه با دوران رکود را می شنویم. نقش اصفهان توی این هیاهوی صنعتیِ کشور خیلی بیشتر از بقیه شهرها بود و به خاطر وجود بیشتر از ۲۰ کارخانه نساجی توی شهر،اصفهان به منچستر ایران مشهور شد.

شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید. عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کنید. یا اینجا را کلیک کنید و ما را دنبال کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا هست. صفحه ما در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیدا کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید دنبال کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

ویدئوی مربوط به ویس ابتدای اپیزود رو اینجا می تونید ببینید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
رضاشاه و توسعه سیاسی ایران
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 66

پادکست

اپیزود ۴۰ – رضاشاه و توسعه سیاسی ایران

مجتبی شایسته ۱۷ تیر ۱۴۰۲

اپیزود چهلم پادکست ایران و انقلاب، به موضوع رضاشاه و توسعه سیاسی ایران می پردازد. رضاشاه چه سیاستی رو برای رسیده به جامعه آرمانی مد نظر خودش در ایران پیاده […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.