play_arrow

بهترین پادکست‌های فارسی

اپیزود ۴۸ – عبور از رضاشاه

مجتبی شایسته ۰۸ مهر ۱۴۰۲ 23


Background
share close

چهل و هشتمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به وقایعی می پردازد که منجر به عبور از رضاشاه می شود. ارتش ایران در کمتر از ۳ روز در مقابل حمله متفقین فرو میپاشد. فروغی در روز چهارم به عنوان نخست وزیر معرفی می شود. انگلیس که دنبال پشتیبانی عمومی مردم بود طی ده روز شروع بهانتقاد صریح از رضاشاه کرد.سفیر انگلیس میگه ایرانیان انتظار داشتند که ما آن ها را از دست شاه مستبد نجات دهیم.

اما وقایع بعد از استعفا خیلی دراماتیک بود. رضاشاه فورا به سمت بندرعباس حرکت می کند و از آنجا به سمت بمبئی حرکت می کند. اما دولت هند انگلستان به افراد کشتی اجازه ورود نمیده و بعد از ۱۰ روز رضاشاه و همراهان با کشتی جدید به سمت جزیره موریس میرند.

اپیزود چهل و هشتم یه نگاه کلی به عبور از رضاشاه می پردازد؟ نظر به اینکه همه قوای خود را در این چندسال مصروف امور کشور کرده، ناتوان شده‌ام حس می کنم اینک وقت آن رسیده که قوه و بنیه جوانتری به کار کشور که مراقبت دائم نیاز دارد، بپردازد.

برای حمایت مالی از پادکست ایران و انقلاب می توانید اینجا را کلیک کرده و از طریق سایت حامی باش اقدام کنید. شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته نیز از ما حمایت مالی کنید.

برای پیگیری و شنیدن ما در کست باکس عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

 

Rate it
اپیزود قبلی
پادکست ایران و انقلاب
play_arrow
share playlist_add
close
  • 44

برداشت خوانی

اپیزود ۴۷ – ایران پیش از اشغال در جنگ جهانی دوم

مجتبی شایسته ۰۱ مهر ۱۴۰۲

چهل و هفتمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به پیش از اشغال ایران در جنگ جهانی دوم می پردازد. ۳ دلیل ظاهری برای حمله به ایران وجود داشت، پل پیروزی، […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.