play_arrow

سیاسی

اپیزود ۵۲ – آغاز حکومت محمدرضا شاه

مجتبی شایسته ۰۶ آبان ۱۴۰۲ 17


Background
share close

پنجاه و دومین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به داستان گذار از سلطنت رضاشاه به حکومت محمدرضا شاه می پردازد. آغاز حکومت محمدرضا شاه شرایط سیاسی خاصی را تجربه می کرد. جامعه و سیاست پس از یک دوره خفقان و استبداد وارد یک دوره جدید میشه. روشنفکران جامعه، جوانانی بودند که وقایع ۱۲۹۶ تا ۱۳۰۴ را ندیده بودند و می خواستند با تشکیل حزب کشوری جدید بسازند.

از طرف دیگه احزاب شرایط را برای فعالیت مساعد می بینند و کار خودشون رو شروع می کنند. با شروع فعالیت احزاب، بجای اتحاد و تشکیل دو حزب ملی حسابی، رقیب هایی شکل می گیرند که به آشوب دامن می زنند. علما هم پس از یه دوره سکوت، از کتابخانه ها بیرون آمدند و شروع به وعظ و خطابه کردند. بروکرات هایی که نخاله های حکومت رضاشاه بودند، از فرصت استفاده می کنند و برای به قدرت رسیدن به رضاشاه می تازند.

اپیزود پنجاه و دوم داستان زندگی و آغاز حکومت محمدرضا شاه رو روایت می کند. هیچ گاه دو ایرانی هرگز نمی توانند باهم کار کنند حتی اگر هدفشان پول گرفتن از شخص سومی باشه. به همین جهت حزب قدرتمند در ایران شکل نمیگیرد.

برای حمایت مالی از پادکست ایران و انقلاب می توانید اینجا را کلیک کرده و از طریق سایت حامی باش اقدام کنید. شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته نیز از ما حمایت مالی کنید.

برای پیگیری و شنیدن ما در کست باکس عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

 

Rate it
اپیزود قبلی
حکومت رضاشاه
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 30

پادکست

اپیزود ۵۱ – ویژه برنامه تاریخی ۳ – حکومت رضاشاه

مجتبی شایسته ۲۹ مهر ۱۴۰۲

پنجاه و یکمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به تحلیل تاریخی وقایع حکومت رضاشاه می پردازد. این اپیزود خلاصه ای از روایت تاریخی وقایعی است که در زمان حکمرانی رضاشاه […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.