play_arrow

برداشت خوانی

اپیزود ۵۴ – ستیزهای مذهبی و قومی در زمان محمدرضا شاه

مجتبی شایسته ۲۰ آبان ۱۴۰۲ 32


Background
share close

پنجاه و چهارمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به داستان ستیزهای مذهبی و قومی و زبانی سال های ابتدایی حکومت محمدرضا شاه می پردازد. اختلافات مذهبی به قدری زیاد شده بود که نمایندگان انگلیس و امریکا هشدار داده بودند با خروج نیروهای متفین جوی خون به راه خواهد افتاد. مسلمانان در کرمان به زرتشتیان حمله کردند و دو نفر از آن ها را کشتند و ۸۰۰ مسلمان در اهواز برای آتش زدن کنیسه یهودیان تلاش کردند.

اما بعد از روایت ستیزهای مذهبی و داستان آن، به سراغ ستیزهای قومی می رویم. در تبریز این ستیزها در زبان بسیار مشهود بود. شوروی از استقلال طلبان غرب و شمال غرب کشور حمایت می کرد.

اپیزود پنجاه و چهارم داستان مجلس سیزدهم را روایت می کند. محمدرضا شاه نشان داد یک جوان غیرسیاسی تحصیل کرده در سوییس است که با منش پدرش مخالف بوده و راه او را ادامه نمی دهد.

برای حمایت مالی از پادکست ایران و انقلاب می توانید اینجا را کلیک کرده و از طریق سایت حامی باش اقدام کنید. شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته نیز از ما حمایت مالی کنید.

 ما را در کست باکس با جستجوی عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

 

Rate it
اپیزود قبلی
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 20

تاریخی

اپیزود ۵۳ – ستیزهای طبقاتی و قبیله‌ای

مجتبی شایسته ۱۳ آبان ۱۴۰۲

پنجاه و سومین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به داستان ستیزهای طبقاتی و قبیله‌ای در ۱۳ سال ابتدایی حکومت محمدرضا شاه می پردازد. رضا شاه روی ساختارهای اجتماعی و کنترلشون […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.