play_arrow

تاریخی

اپیزود ۵۶ – ساختار مجلس سیزدهم و کابینه های فروغی، سهیلی و قوام

مجتبی شایسته ۰۴ آذر ۱۴۰۲ 28


Background
share close

پنجاه و شمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب در ادامه روایت ساختار مجلس سیزدهم، به بررسی ۲ فراکسیون باقی مانده و کابینه فروغی، سهیلی و قوام می پردازد. قوام جوری به سیاست برگشت که آشکارا خاندان پهلوی رو به قطع ارتباط با ارتش تهدید می کرد. یه مورخ تاریخی هم اذعان میکنه که قوام قصد ایجاد جمهوری در ایران با ریاست جمهوری خودش را داشته است. اما فراکسیون آذربایجان که اشراف قاجار بودند از نامزدی قوام حمایت می کردند. از طرفی فراکسیون عدالت باقیمانده روشنفکران قدیم بودند.

اما فراکسیون عدالت علی سهیلی رو به عنوان نامزد معرفی کرده بود. فراکسیون اتحاد ملی یک فراکسیون سلطنت طلب بود که بزرگترین حزب مجلس بود اما اکثریت را نداشت. حالا ۳ فراکسیون دیگر ائتلافی علیه فروغی تشکیل میدند.

اپیزود پنجاه و ششم کابینه قوام در ابتدای سلطنت محمدرضا شاه را بررسی می کند. درگیری قوام و شاه به اوج خودش میرسه و به آشوب های خیابانی و حمله به مجلس گسترش پیدا می کنه، قوام پس از بازگشایی مجلس چاره ای جز استعفا نداشت. 

شما از طریق این لینک میتونید به از طریق تتر از ما حمایت کنید. برای حمایت مالی از پادکست ایران و انقلاب می توانید اینجا را کلیک کرده و از طریق سایت حامی باش اقدام کنید. شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته نیز از ما حمایت مالی کنید.

 ما را در کست باکس با جستجوی عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

 

Rate it
اپیزود قبلی
ارتش در زمان محمدرضا شاه
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 40

پادکست

اپیزود ۵۵ – بازسازی ارتش در دوران محمدرضا شاه و ساختار مجس سیزدهم

مجتبی شایسته ۲۷ آبان ۱۴۰۲

پنجاه و پنجمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به داستان بازسازی ارتش در ابتدای حکومت محمدرضا شاه می پردازد. شاه با مجلس مصالحه کرد که ارتش را داشته باشد اما […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.