play_arrow

پادکست

اپیزود ۶۳ – تشکیل حزب توده ایران

مجتبی شایسته ۲۳ دی ۱۴۰۲ 28


Background
share close

شصت و سومین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به روایت تشکیل حزب توده ایران می‌پردازد. حزب توده ایران بلافاصله بعد از تبعید رضاشاه در تهران تشکیل می‌شود. ۲۷ نفر از اعضای جوان ۵۳ نفر مارکسیست معروف، ۱۷ روز پس از تبعید رضاشاه توی تهران یه سازمان بلندپروازانه رو تاسیس می‌کنند. این سازمان، حزب توده ایران نام گذاری شد. حزب توده ایران ۴ هدف اصلی داشت. آزادی بقیه اعضای ۵۳ نفر، رسمیت دادن به حزب، تاسیس روزنامه و تدوین یه برنامه جامع اولین اهداف این حزب بودن.

حزب توده ابتدا یک برنامه موقت با هدف همراهی قشر کثیری از مردم تدوین شد. اما اولین برنامه جامع این حزب روی جذب توده‌ها از جمله کارگران، دهقانان، صنعتگران خرد و طبقه متوسط کارمند تمرکز می‌کند.

اپیزود شصت و سوم پادکست ایران و انقلاب داستان تشکیل حزب تودده ایران را روایت می‌کند. آیا حزب توده کمونیست است؟ حزب توده به قانون اساسی اعتقاد دارد چرا که ما معتقدیم کمونیسم آرمانی مناسب برای جامعه ایران نیست و توی ایران پایگاه اجتماعی نخواهد داشت. مهمترین وظیفه ما متحد ساختن اکثریت علیه اقلیت الیگارش‌های استثمارگر هست.

شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته از ما حمایت مالی کنید.

شما همچنین از طریق این لینک میتونید به از طریق تتر از ما حمایت کنید.

برای حمایت مالی از پادکست ایران و انقلاب می توانید اینجا را کلیک کرده و از طریق سایت حامی باش نیز اقدام کنید.

 ما را در کست باکس با جستجوی عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می‌توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می‌توانید پیگیری کنید.

 

 

Rate it
اپیزود قبلی
چطور حزب بوجود آمد
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 133

بهترین پادکست‌های فارسی

اپیزود ۶۲ – ویژه برنامه تحلیلی سیاسی ۱ – چگونه حزب بوجود آمد؟

مجتبی شایسته ۱۶ دی ۱۴۰۲

شصت و دومین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به تحلیل موضوع چگونه حزب بوجود آمد می پردازد. برای اینکه بفهمیم چطور حزب در ایران بوجود آومد رفتیم سراغ ریشه تشکیل […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.