play_arrow

تاریخی

اپیزود ۶۸ – علت شکست حزب توده در طبقه متوسط مرفه و توده روستایی

مجتبی شایسته ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ 4


Background
share close

شصت و هشتمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به روایت شکست حزب توده در ایجاد پایگاه اجتماعی در طبقه متوسط مرفه یا مالک و توده روستایی می‌پردازد. حزب توده با امید جذب حمایت طبقه خرده بورژوای بازار، تجار کوچک و بازرگانا در کنار طبقه روشنفکر و کارگران کار خودش را شروع کرد. روزنامه‌های حزب در همین راستا عنوان کردند که بورژوازی ملی را بورژوازی کمپرادور، فئودال و ژنرال‌های سلطنتی تهدید می‌کند. اما حزب توده توی سازماندهی بازار به دو دلیل عمده موفق نشد. اول تضاد اقتصادی بین کارگرا و کارفرماها و دوم نفوذ روحانیت در ازار.

اپیزود شصت و هشتم پادکست ایران و انقلاب شکست حزب توده در سازماندهی طبقه روستایی را روایت می‌کند. برای بررسی شکست حزب توده در جذب توده روستایی باید در کنار بررسی سیاست حزب توده درباره دهقانان به ساختار اجتماعی روستاییان در ایران توجه کنیم. در کشورهای موفق در انقلاب‌های کشاورزی، نقش طبقه متوسط کشاورز پررنگ‌تر از کارگران بی‌زمین بود.

شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته از ما حمایت مالی کنید.

شما همچنین از طریق این لینک میتونید به از طریق تتر از ما حمایت کنید.

 ما را در کست باکس با جستجوی عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می‌توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می‌توانید پیگیری کنید.

 

 

Rate it
اپیزود قبلی
نقش حزب کارگر در طیقه متوسط
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 10

پادکست

اپیزود ۶۷ – نقش طبقه کارگر در پایگاه اجتماعی حزب توده

مجتبی شایسته ۲۱ بهمن ۱۴۰۲

شصت و هفتمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به روایت تاثیر پایگاه‌های اجتماعی در نفوذ نهادها و افراد سیاسی در اجتماع و همچنین نقش طبقه کارگر در حزب توده می‌پردازد. […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.