play_arrow

پادکست

۷۶- ویژه برنامه ملی شدن صنعت نفت ۵- مصدق تا دوران رضاشاه

مجتبی شایسته ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ 8


Background
share close

هفتاد و ششمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب زندگی مصدق تا پایان دوران رضاشاه را روایت می‌کند. مصدق در پیایان سده نوزدهم در خانواده اعیان قدیمی وابسته به قاجار متولد میشه. او از اوایل قرن بیستم جزو مطرح‌ترین سیاستمدار ایرانی شناخته شد. او برخلاف صحبت مخالفانش ثروتمند نبود و صرفا مالک دهکده احمدآباد و دو منزل مسکونی در تهران بود. مصدق پس از تحصیل در اروپا و در آستانه جنگ جهانی اول به ایران باز می‌گردد. مصدق بعد از جنگ جهانی اول و در زمانی‌که عمر کابینه‌ها کمتر از ۴ ماه بود سمت‌های مختلفی داشت. اما مصدق پس از مخالفت با سلطنت رضاشاه به احمدآباد تبعید میشه. مصدق نهایت در تابستان ۱۳۲۰ به شمال خراسان تبعید می‌شود. داستان خدیجه دختر مصدق در این اپیزود روایت شده است.

اپیزود هفتاد و  ششم پادکست ایران و انقلاب، به داستان زندگی مصدق تا پایان حکومت رضاشاه می‌پردازد. مصدق اولین رهبر آزادیخواه خاورمیانه مدرن بود. عقلگرایی متنفر از عدم شفافیت و معتقد به تقدم قانون برهمه چیز .

شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته از ما حمایت مالی کنید.

شما همچنین از طریق این لینک میتونید به از طریق تتر از ما حمایت کنید.

 ما را در کست باکس با جستجوی عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می‌توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می‌توانید پیگیری کنید.

Rate it
اپیزود قبلی
انگلیس و نفت ایران
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 6

پادکست

۷۵- ویژه برنامه ملی شدن صنعت نفت ۴- سرگذشت انگلیس و نفت ایران

مجتبی شایسته ۱۸ فروردین ۱۴۰۳

هفتاد و پنجمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب سرگذشت انگلیس، امریکا و نفت ایران که زمینه ساز کودتای مرداد شد را روایت می‌کند. پای انگلیس به صنعت نفت ایران با […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.