play_arrow

تاریخی

اپیزود ۱۵ – ساختار بازار در قاجار

مجتبی شایسته ۲۴ دی ۱۴۰۱ 41


Background
share close

اپیزود پانزدهم پادکست ایران و انقلاب، بخش دوم از دومین عامل اثرگذار در انقلاب مشروطه و ساختار بازار در زمان قاجار را بررسی می کند. ورود محصولات خارجی اولین عامل به خطر افتادن بقای بازرگانان و تاجرها بود. اما دومین عامل که سبب شد قشر متوسط سنتی با نابودی روبرو شوند، تورم می باشد. جامعه ایران در کمتر از ۵۰ سال بیش از ۶۰۰% تورم را تجربه می کرد.

ورود سرمایه های خارجی و امتیازات واگذار شده به بازرگان های اروپایی باعث شکل گرفتن مفهوم جدیدی در علوم سیاسی و جامعه شناسی ایران شد. بورژوازی کمپرادور که یک کلمه پرتغالی هست که خانواده های سرمایه دار این گروه منفعت و ثروت اندوزی خود را در گرو خارج از کشور میبینند. یعنی صادرات مواد خام و واردات مواد مصرفی…

اپیزود پانزدهم پادکست ایران و انقلاب، به نحوه شکل گیری اتحاد بین طبقه متوسط سنتی و ساختار بازار در زمان قاجار می پردازد. ما معمولا آن گونه رفتار می کنیم که فکر می کنیم هستیم، اما سوال اینجاست، ما واقعا چه هستیم؟

شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید؛ عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا هست. صفحه ما در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیدا کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید دنبال کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
نوذ طبقه متوسط سنتی
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 26

پادکست

اپیزود ۱۴ – دومین عامل اثرگذار مشروطه: نفوذ طبقه متوسط سنتی

مجتبی شایسته ۱۷ دی ۱۴۰۱

اپیزود چهاردهم پادکست ایران و انقلاب، دومین عامل اثرگذار در انقلاب مشروطه یعنی نفوذ طبقه متوسط سنتی را بررسی می کند. بازار به عنوان بستر و خواستگاه طبقه متوسط اجتماعی […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.