play_arrow

پادکست

ویژه برنامه جامعه شناسی – نقش زن در جامعه، انقلاب های ایران و حکومت رضاشاه

مجتبی شایسته ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ 21


Background
share close

قسمت دوم ویژه برنامه جامعه شناسی، به تحلیل تحولات اجتماعی و نقش زن در انقلاب های ایران از زمان رضاشاه تا امروز می پردازد. چه اتفاقی در انتهای دوران قاجاریه و مشروطه افتاد که جامعه خواهان پادشاه قدرتمند بود؟ آیا عموم روشنفکران تبعات حضور یک فرد مقتدر در راس یک حاکمیت را پذیرفته بودند؟

چرا با وجود حمایت رضاشاه زنان یک پایگاه اجتماعی حامی او را تشکیل ندادند؟ نقش نهاد مذهب و سنت و همچنین اجتماع در نقش زنان در جامعه چه تاثیری داشت؟ آیا زنان فقط در ظاهر مدرن شده بودند یا به حقوق اصلی خود هم رسیده بودند؟ نقش زبان در جایگاه زنان در اجتماع چه تاثیری داشت؟

ویژه برنامه جامعه شناسی فصل دوم پادکست ایران و انقلاب نگاهی جامع به رضاشاه، نقش زنان و تحولات اجتماعی ایران می پردازد. نظریه جانسون میگه جامعه در وضعیت انقلابی با ۳ وضعیت روبرو است، یا حاکمیت سرکوب می کند، یا سقوط می کند و یا نخبگان معتدل دوطرف با هم گفتگو می کنند و خودشون رو اصلاح می کنند که راه حل سوم کمترین هزینه را دارد.

شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید. عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کنید. یا اینجا را کلیک کنید و ما را دنبال کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا هست. صفحه ما در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیدا کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید دنبال کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
ویژه برنامه جامعه شناسی فصل دوم
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 27

پادکست

ویژه برنامه جامعه شناسی فصل دوم – انقلاب و جامعه شناسی

مجتبی شایسته ۱۴ مرداد ۱۴۰۲

ویژه برنامه جامعه شناسی فصل دوم پادکست ایران و انقلاب، انقلاب را از منظر جامعه شناسی بررسی کرده و ارتباط آن با تاریخ را بررسی می کنیم. انقلاب چه زمانی […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.