play_arrow

سیاسی

اپیزود ۵ – نهادهای اجتماعی در قاجار

مجتبی شایسته ۰۷ آبان ۱۴۰۱ 51


Background
share close

اپیزود پنجم پادکست ایران و انقلاب به بررسی نهادهای اجتماعی در زمان قاجار و تنش بین سازمان های غیرطبقاتی در ایران سده نوزدهم میلادی می پردازد. عدم وجود دولت قدرتمند و متمرکز سبب شده بود نهادهای مختلف اجتماعی برای بقا با سایر نهادهای ذینفع وارد جنگ شوند. این نهادها می توانست روستاها یا عشایری باشند که برسر زمین، آب و خاک حاصلخیز جنگ می کردند. یا در شهرها که سازمان ها پیچیدگی بیشتری داشتند، بر سر نماینده هر محله یا صنف در نهاد دولت جنگ قدرت داشته باشند. این نماینده ها در امتیازات دولتی مثل قدرالسهم مالیات و دادگاه ها می توانستند موثر باشند.

نهادهای اجتماعی در زمان قاجار به صورت سازمان های غیرطبقاتی بودند. سازمان هایی که در شهر و روستا به شکل منظمی فعالیت می کردند. مردم به عنوان محور این سازمان ها روابط را مدیریت می کردند. اما تنش‌های طبقاتی در سازمان‌های غیرطبقاتی یک پدیده پیچیده است.

اپیزود پنجم پادکست ایران و انقلاب پس از بررسی تمام اختلافات ناشی از سازمان های غیرطبقاتی یک جمله طلایی را عنوان می کند: من علیه تو و تو علیه من باشی اما وقتی میرسه که ما دست تو دست هم علیه یک دنیا می ایستیم.

پادکست ایران و انقلاب با بررسی شرایط و ساختار اجتماعی، سیاسی، جغرافیایی و فرهنگی ایران، نحوه شکل گیری انقلاب های موفق در ایران را بررسی می کند. شما می تونید پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس بشنوید. عبارت پادکست ایران و انقلاب را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا می تونید پیگیری کنید. صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

 

Rate it
اپیزود قبلی
نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.