play_arrow

سیاسی

۷۴- ویژه برنامه ملی شدن صنعت نفت ۳- قوام، پهلوی و نفت

مجتبی شایسته ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ 23


Background
share close

هفتاد و چهارمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب ماجرای زندگی قوام در دوران پهلوی و تاثیرش در خصوص نفت را روایت می‌کند. قوام پس از نخست وزیری کلنل پسیان را به فرماندهی ژاندارمری خراسان منصوب می‌کند. اما پسیان سر ناسازگاری می‌گذارد و والی خراسان را زندان می‌کند. در نهایت با کشته شدن پسیان در یکی از شورش‌های داخلی خراسان، قائله تمام می‌شود. قوام قائله جنگل را هم با سیاست خود پشت سر می‌گذارد. در نهایت قوام قبل از قدرت گرفتن رضاخان از ایران می‌رود. قوام با پذیرش شرط رضاشاه مبنی بر عدم دخالت در مسائل سیاسی به ایران بازمی‌گردد. اما به دلیل جنگ جهانی دوم، دوباره ستاره قوام در سپهر سیاسی ایران طلوع می‌کند.

اپیزود هفتاد و چهارم پادکست ایران و انقلاب، به داستان زندگی قوام در دوران پهلوی و تاثیر او در صنعت نفت می‌پردازد. احمد قوام نه روحانی بود و نه روشنفکر، نه روزنامه‌نگار بود و نه فیلسوف. او یک رجل سیاسی پراگماتیست بود که ظاهرا برای این آمده بود که شاهان مختلف هنگام بحران به سراغ او بروند تا بحران را حل کند.

شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته از ما حمایت مالی کنید.

شما همچنین از طریق این لینک میتونید به از طریق تتر از ما حمایت کنید.

 ما را در کست باکس با جستجوی عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می‌توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می‌توانید پیگیری کنید.

Rate it
اپیزود قبلی
قوام السلطنه و یپرم خان
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 19

پادکست

۷۳- ویژه برنامه ملی شدن صنعت نفت ۲- قوام در مسیر نخست وزیری

مجتبی شایسته ۰۴ فروردین ۱۴۰۳

هفتاد و سومین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به روایت زندگی قوام السلطنه بعد از عزل محمدعلی شاه و قدرت گرفتن احمد قوام در سپهر سیاست ایران می‌پردازد.اختلاف سردار اسعد […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.