play_arrow

برداشت خوانی

۷۵- ویژه برنامه ملی شدن صنعت نفت ۴- سرگذشت انگلیس و نفت ایران

مجتبی شایسته ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ 6


Background
share close

هفتاد و پنجمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب سرگذشت انگلیس، امریکا و نفت ایران که زمینه ساز کودتای مرداد شد را روایت می‌کند. پای انگلیس به صنعت نفت ایران با امتیاز دارسی باز می‌شود. انگلیسی‌ها خواب این قرارداد رو هم نمی‌دیدند. اما شاه‌های نالایق ایران این امتیاز رو به قیمت اندکی به دارسی منتقل می‌کنند. ایران در پایان جنگ جهانی دوم چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان بود. شرکت نفت انگلیس و ایران توی سال ۱۹۳۵ مهمترین شرکت برای دولت بریتانیا به حساب می‌آمد. اما در همان دوران شرکت‌های امریکایی با کشورهای حوزه خلیج فارس قرارداد ۵۰ – ۵۰ داشتند این درحالی بود که درآمد ایران از نفت، کمتر از ۳۰% بود. برای اولین بار در یک تجمع اعتراضی که توسط حزب توده سازماندهی شده بود، برای اولین بار ایده ملی شدن صنعت نفت در سطح عموم مطرح می‌شود.

اپیزود هفتاد و پنجم پادکست ایران و انقلاب، به داستان انگلیس و صنعت نفت ایران می‌پردازد. چرچیل در مورد قرارداد دارسیبا فخر فروشی عنوان می‌کند: این قرارداد برای ما غنیمتی از سرزمین پریان بود، چیزی فراتر از درخشان‌ترین رویاهای ما.

شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته از ما حمایت مالی کنید.

شما همچنین از طریق این لینک میتونید به از طریق تتر از ما حمایت کنید.

 ما را در کست باکس با جستجوی عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می‌توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می‌توانید پیگیری کنید.

Rate it
اپیزود قبلی
قوام و نفت
ملی شدن صنعت نفت
play_arrow
share playlist_add
close
  • 13

تاریخی

۷۴- ویژه برنامه ملی شدن صنعت نفت ۳- قوام، پهلوی و نفت

مجتبی شایسته ۱۱ فروردین ۱۴۰۳

هفتاد و چهارمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب ماجرای زندگی قوام در دوران پهلوی و تاثیرش در خصوص نفت را روایت می‌کند. قوام پس از نخست وزیری کلنل پسیان را […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.