play_arrow

پادکست

اپیزود ۴۵ – ماجرای ۵۳ نفر و حزب توده

مجتبی شایسته ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ 36


Background
share close

چهل و پنجمین اپیزود پادکست ایران و انقلاب به ماجرای ۵۳ نفر از روشنفکران چپگرای دوره پهلوی اول می پردازد. این ۵۳ نفر در اردیبهشت سال ۱۳۱۶ و بعد از انتشار بیانیه روز کارگر توسط پلیس دستگیر می شوند. آبراهامیان میگه ۵ نفر از این افراد همان ابتدا آزاد می شوند اما این گروه به ۵۳ نفر مشهور می شوند. این افراد حزب توده رو در ایران پایه گذاری می کنند.

اگر دسترسی به کست باکس و اپل پادکست ندارید برای شنیدن پادکست به سایت ما مراجعه کنید. www.hmpc.ir

تقی ارانی به نوعی رهبر این گروه بود. فرزند یکی از کارمندان اداره مالیه بود که در تبریز متولد و در سال ۱۳۰۲ با بورسیه تخصیلی به آلمان رفت. او مجله تئوریک دنیا رو منتشر می کنه. ارانی در زندان درگذشت.

داستان ۵۳ نفر رو می تونید توی کتاب بزرگ علوی به اسم ۵۳ نفر بخونید. بچه ها دست پشت پرده عروسک ها رو در خیمه شب بازی نمی بینند. کمتر کسی تارها را می بیند. هرکسی تارها را ببیند جایش در زندان است.

برای حمایت مالی از پادکست ایران و انقلاب می توانید اینجا را کلیک کرده و از طریق سایت حامی باش اقدام کنید. شما میتونید از طریق شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۷۹۱۹۴۳ به نام مجتبی شایسته نیز از ما حمایت مالی کنید.

برای پیگیری و شنیدن ما در کست باکس عبارت پادکست ایران و انقلاب یا تاریخ شفاهی انقلاب های ایران را در کست باکس جست و جو کرده و یا اینجا را کلیک کنید. صفحه ما در اپل پادکست اینجا و در گوگل پادکست را اینجا می توانید پیگیری کنید. همچنین کانال تلگرام ما را هم در اینجا و صفحه رسمی توییتر ما را هم در اینجا می توانید پیگیری کنید.

** با احترام خدمت همه شنونده های عزیز، ثانیه هایی از این اپیزود سانسور شده است.

 

Rate it
اپیزود قبلی
اعتراضات در زمان رضاشاه
تاریخ، سیاست، اجتماع
play_arrow
share playlist_add
close
  • 28

پادکست

اپیزود ۴۴ – اعتراضات در زمان رضاشاه

مجتبی شایسته ۱۱ شهریور ۱۴۰۲

دومین اپیزود فصل سوم پادکست ایران و انقلاب به موضوع اعتراضات در زمان رضاشاه می پردازد. اعتراضات اول، واکنشی به اجرای قوانین غیردینیِ داور و اعزام جوانان شهری به خدمت […]

ادامه trending_flat

نظرات این اپیزود (0)

نظرتون را درباره این پست این‌جا بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.